Kokteil Manhattan –  Užite si večer po americky!

 

Kto by nepoznal Manhattan, najznámejšiu štvrť amerického New Yorku? Veľa takých sa asi nenájde, a takisto budeme len ťažko hľadať niekoho, kto by ešte nepočul o miešanom nápoji, ktorý nesie totožné meno. Manhattan je jeden z najobľúbenejších a pre mnohých najlepšie chutiacich miešaných nápojov z whisky, ktorý sa pije už takmer 150 rokov. Pozrime sa spoločne na to, ako tento populárny nápoj vznikol a ako si ho môžete pripraviť aj vy.

 

Cocktail manhatten

 

Cesta Manhattonu z New Yorku až k nám

K počiatkom koktailu Manhattan sa musíme vrátiť až do 70. rokov 19. storočia, a to konkrétne do slávneho Manhattan Club v New Yorku, kde sa konal banket na počesť kandidatúry Samuela J. Tildena. Chýry o chutnom koktaile z whisky, ktorý bol podávaný na spomínanej akcii, sa rýchlo šírili a netrvalo dlho, než sa z neho stal najznámejší koktail na svete. A názov Manhattan mu, samozrejme, zostal až doteraz.

Koktail Manhattan, ktorý vám dnes pripravia v každom dobrom bare, sa od svojho vzniku príliš nezmenil, až na hlavnú ingredienciu – a tou je, ako inak, whisky. Pôvodný nápoj bol pripravovaný zo žitnej whisky, talianskeho vermutu a bitteru Angostura, avšak v súčasnosti sa žitná whisky často nahrádza kanadskou whisky alebo bourbonom. Hoci je tento koktail vo svojej podstate veľmi jednoduchý, má v sebe všetko, čo dobrý koktail potrebuje – bohatosť a teplo whisky, sladkosť vermutu a bitter spolu vytvárajú dokonalú harmóniu. Manhattan je nadčasový koktail, ktorý sa rozhodne oplatí vyskúšať. A teraz sa pozrieme na to, ako sa tento nápoj pripravuje.

 

Ako pripraviť koktail Manhattan

Ako sme už spomenuli vyššie, na prípravu nápoja Manhattan budete potrebovať iba 3 základné ingrediencie, a ako to už pri všetkom dobrom býva, aj s čerešničkou na vrchu.

Ingredience:

  • 4 cl whisky (žitnej, kanadskej alebo bourbonu)
  • 2 cl sladkého vermutu
  • 1 až 2 streky bitteru Angostura
  • 1 kus čerešne na ozdobu

 

Postup prípravy

Naplňte miešací pohár na koktaily s ľadom. Následne pridajte whisky, sladký vermut a bitter, dobre premiešajte a prelejte nápoj cez sitko do koktailového pohára. Nakoniec ozdobte čerešňou.

 

Variácie koktailu Manhattan

Vďaka svojej jednoduchosti si koktail Manhattan môže každý prispôsobiť svojim vlastným chúťkam, a preto má tento miešaný nápoj rôzne variácie. Predstavíme vám niektoré z nich.

Dry Manhattan – namiesto sladkého vermutu použite suchý a čerešňu vymeňte za špirálu z citróna;

Perfect Manhattan – namiesto 2 cl sladkého vermutu použite 1 diel suchého a 1 diel sladkého vermutu, takisto ozdobíme citrónovou špirálou;

Metropolitan (alebo Brandy Manhattan) – namiesto whisky použite brandy;

Rob Roy (alebo Scotch Manhattan) – použite výhradne škótsku whisky.

 

Výber správneho pohára pre koktail Manhattan

Už vieme, ako sa Manhattan pripravuje, a dokonca by sme zvládli aj jeho variácie. Čo však zostáva? Áno, uhádli ste správne – výber toho správneho pohára!

Tradične sa koktail Manhattan podáva v pohároch na Martini – takto ho pozná väčšina z nás. Ale čo tak vyjsť z vyšliapaných koľají a byť originálny? Až nabudúce budete pripravovať Manhattan, siahnite po unikátnom pohári, ktorý váš koktail povznesie úplne na inú úroveň, nehovoriac o odlíšení sa od konkurencie a úspechu na sociálnych sieťach. Nechajte poháre robiť reklamu za vás – vyberte si zo širokej ponuky unikátnych ručne vyrábaných koktailových pohárov značky Hruška Glass, vďaka ktorým zažiarite.